W tym roku konieczne jest wykonanie remontów kilku tarasów, tych które przeciekają powodując zalewanie mieszkań położonych pod nimi. Do tej pory w naszej wspólnocie mieszkaniowej koszty remontów ponosił właściciel tarasu, zwłaszcza że wody opadowe zalewały pomieszczenia tego właściciela. Wspólnota pokrywała wyłącznie koszty odpływu.
Właściciel przeciekającego tarasu zalewający mieszkanie innego mieszkańca, nie chcąc pokrywać kosztów remontu hydroizolacji tarasu, zwrócił się do Wspólnoty Mieszkaniowej o wykonanie i pokrycie kosztów remontu tarasu. Dysponował opinią prawną na ten temat.
Zwróciliśmy się do dwóch radców prawnych z prośbą o odpowiedź na pytanie, kto powinien ponosić koszty remontu hydroizolacji. Oboje prawników byli zdania, że hydroizolacja jest częścią wspólną co wynika z orzecznictwa. Potwierdza to m.in. orzeczenie NSA z marca 2018 roku. Poniżej jest link do tego orzeczenia – zaznaczone istotne dla nas fragmenty.
Orzeczenie NSA -orzeczenie NSA
W związku z takimi opiniami nie zdecydowaliśmy się na sądowe rozstrzygnięcie sporu, nie chcąc narażać wspólnoty na dodatkowe koszty, a mieszkańców zalewanych mieszkań na długie oczekiwanie na remont tarasów jak również wspólnoty na niszczenie substancji budynku.
Rozpatrywane też jest wykonanie zadaszeń nad tarasami, co rozwiązałoby problem bezterminowo.
Obecnie czekamy na drugą ofertę firmy dekarskiej, która ewentualnie wykona te remonty. Remonty tarasów będą finansowane z środków funduszu remontowego, które w planie gospodarczym występują jako Prace nieplanowane, a konieczne do wykonania.
Zarząd