Ponieważ sprawa może nurtować wielu z mieszkańców cytuję tu post, który przyszedł od Pani występującej pod nickiem „lala”:
„Chciałabym się dowiedzieć czemu w ostatnim rozliczeniu tak dużo wyszło za ogrzanie części wspólnej? Nie było raczej dużych mrozów…”
Wg mnie, a także po konsultacji z biurem rachunkowym powodem może być:
1. Wzrost ceny 1 GJ z 45,10 do 42,01 zł .
2. Uszkodzenie (zerowe wskazania) ciepłomierzy w kilku mieszkaniach -  zostały one wysłane do zdiagnozowania do Poznania – we wtorek będzie wiadomo co się dzieje;  może zajść konieczność sprawdzenia wszystkich ciepłomierzy w budynku. Do rozliczenia biuro rachunkowe przyjęło średnie zużycie z całego bloku, co może powodować pewne przekłamania.
3. Przestawienie w węźle programatora temp. na zasilaniu w ten sposób, że temp.  na wejściu do sieci c.o. w budynku jest wyższa o ok. 7 stopni od tego, co sugeruje tabela elektrociepłowni przy danej temp. zewnętrznej. Do tej pory programator działał w zgodzie z tą tabelę, co jednak nie zapewniało komfortu cieplnego w wielu mieszkaniach.
W poprzednich sezonach propozycje mieszkańców podniesienia temperatury na wejściu nie były uwzględniane.
Wspomniane przeprogramowanie spowodowało wzrost ilości ciepła pobieranego przez części wspólne (np. piony), które nie są opomiarowane, ale ogrzewają bryłę budynku. Wygląda na to, że to działanie jest skuteczne, bo liczba skarg mieszkańców na niedogrzanie mieszkań zmalała niemal do zera; te, które są zgłaszane wynikają raczej z usterek technicznych w mieszkaniach.

5 Comments

  • ONA pisze:

    Prawdziwie radosnych Świąt Bożego Narodzenia, oraz uśmiechu i wrażliwości na każdy dzień Nowgo Roku :)

  • IwonaLewicka pisze:

    1. Nie identyfikuję się z tzw. „audytem cieplnym”, bo od lat postulowałam podniesienie temperatury na wyjściu do sieci c.o. – bez efektu. Zresztą moje opinie na ten temat już publikowałam.
    2. Dziękuję za Pana sugestie i CIEPŁE pozdrowienia ;-) . Do tej pory właśnie tak rozliczane były koszty w przypadku awarii. Będę starać się o opracowanie przez Zarząd regulaminu pobierania opłat za c.o. czy wodę, gdzie umieści się rozwiązania podobnych problemów. Opinie mieszkańców są mile widziane.

    • lokator pisze:

      Ad. 1. Faktycznie wcześniej wspominała Pani o tym. W takim razie pozostaje przeprowadzenie audytu inteligencji, kompetencji, gospodarności i dobrej woli pozostałych członków Zarządu. Pzdr :)

  • lokator pisze:

    Mam dwie uwagi. 1. Jeśli prosta operacja podniesienia temp. faktycznie załatwiła problem niedogrzania, to po co przeprowadzano – za niemałe przecież pieniądze – ten śmiechu wart ,,audyt cieplny”? 2. Mówi Pani, że ,,biuro rachunkowe przyjęło średnie zużycie z całego bloku”. Wg mnie takie podejście nie jest ok. Wydaje się, że raczej powinno się przyjąć średnią z kilku lat (gdzie jest to możliwe) za odpowiedni miesiąc dla danego mieszkania (np. listopad ’05, ’06 … ’10) i traktować takie mieszkania indywidualnie, zamiast wrzucać je wszystkie do jednego worka. Pozdrawiam CIEPŁO ;)